RWS - Refencyjne Wartości Spożycia. Co to oznacza?
Świadoma suplementacja

RWS – ten tajemniczy skrót towarzyszy nam na opakowaniach większości produktów spożywczych. Czy jednak wszyscy wiemy co oznacza i jak czytać wartości, które są nim opatrzone? W tym artykule wyjaśnimy co oznacza RWS, gdzie możemy go znaleźć i czy liczby, które niesie ze sobą są dla nas przydatne.
Co to jest RWS?
Rozwinięciem skrótu RWS jest pojęcie Referencyjne Wartości Spożycia i jak sama nazwa wskazuje, definiują ilości składników odżywczych w danej porcji produktu. Są to oczywiście wartości orientacyjne, ponieważ organizm każdego człowieka, różni się od siebie i nie jesteśmy w stanie uśrednić optymalnego zapotrzebowania dla każdej osoby, każdej płci. Dlatego przyjęte jest, że Referencyjne Wartości Spożycia dotyczą przeciętnej osoby dorosłej, która powinna dziennie dostarczyć swojemu organizmowi 8400 kJ co jest równej 2000 kcal. Wartości RWS są również przeliczane na procent realizacji dziennego zapotrzebowania w dane składniki odżywcze i umieszczane w sąsiedztwie tabeli wartości odżywczych. Procent ten dotyczy 100g produktu lub/oraz określonej i wskazanej przez producenta porcji. Pojęcie RWS zastąpiło dawniej używane określenie GDA, które wyznaczało Wskazane Dzienne Spożycie. Referenycjne Wartości Spożycia to wartości oreintacyjne, które mają pomóc nam w świadomym wybieraniu produktów spożywczych.
W jakim celu stosuje się RWS?
Liczby zawarte w Referencyjnych Wartościach Spożycia w czytelny sposób ukazują konsumentowi wartości kaloryczne produktu, informują o rozkładzie składników odżywczych. Informacje te pozwalają osobom przywiązującym wagę do racjonalnego odżywiania na kontrolowanie i włączanie konkretnych produktów do swojej diety.
Tabela RWS nie mówi o składzie produktu, dlatego zalecamy uważne czytanie etykiet produktów, które w swoim “bogatym” składzie zwykle posiadają wiele, często chemicznych substancji wypełniających.
Więcej o substancjach wypełniających dowiesz się stąd.
Czym jest % RWS?
% RWS wraz z pozostałymi informacjami żywieniowymi pomaga konsumentom dostrzec ile w przybliżeniu energii, tłuszczów, cukrów czy soli wraz z konkretnym produktem dostarczą organizmowi w ciągu doby. To wyliczona wartość w formie procentowej, jaką dana porcja realizuje dla przeciętnej osoby dorosłej w ciągu jednej doby. Dla przykładu, Dzienne Referencyjne Wartości Spożycia witaminy D dla przeciętnej osoby dorosłej wynoszą 5 µg. Jeśli dana porcja produktu (weźmy dla przykładu suplement diety) ma w składzie właśnie te 5 µg witaminy D oznacza to że realizuje 100% Referencyjnych Wartości Spożycia tej witaminy.
RWS w suplementach diety
Jak wygląda sytuacja RWS na opakowaniach i etykietach suplementów diety? Produkty w kapsułkach zwykle nie niosą ze sobą wartości odżywczych, nie oznacza to, że RWS nie dotyczy suplementów diety. Wręcz przeciwnie. Dzięki informacji o %RWS zawartej na etykietach suplementów diety możemy w łatwy sposób dowiedzieć się jaki procent realizacji Referencyjnych Wartości Spożycia witamin czy składników mineralnych Na etykietach suplementów diety również znajdziemy informacje o RWS.realizuje produkt w kapsułce, płynie czy tabletce. Może się bowiem okazać, że suplement diety, który dumnie przedstawia się jako Najlepsza Biotyna w Kapsułce w rezultacie tej biotyny mieć śladowe ilości.
Kto ustala Referencyjne Wartości Spożycia?
Za wyznaczanie RWS odpowiedzialna jest Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Na podstawie wyliczonych dla różnych grup ludności średnich wielkości zapotrzebowania na składniki odżywcze ustala konkretne wartości, na bazie których wyliczany jest później % RWS. I tak przyjęte jest, że przeciętna osoba dorosła powinna dostarczyć organizmowi w ciągu doby 260 g węglowodanów czy 80 mg witaminy C.
W Polsce, programem znakowania wartością odżywczą RWS kieruje Federacja Producentów Żywności (PFPZ).
Czy informacje podane w RWS są istotne?
Przede wszystkim należy pamiętać, że wskaźniki RWS są wartościami orientacyjnymi i nie są w stanie być wzorcowymi dla każdego człowieka. To uśrednione wyliczenia, a RWS ma na celu łatwiejsze odczytywanie wartości jakie niosą ze sobą produkty, szacować jaki procent realizacji dziennego RWS dostarcza dana porcja. To także informacja o procencie realizacji RWS dla osób dorosłych przez witaminy i minerały zawarte w produkcie.
Warto znać to pojęcie by świadomie planować swoją zbilansowaną dietę. Stosujmy wszystkie produkty bezpiecznie, czytajmy składy oraz dokształcajmy się w terminologii, która niekoniecznie jest dla nas oczywista.
Jako marka Idunna przykładamy dużą wagę do świadomej suplementacji i pragniemy by nasi Klienci byli doskonale poinformowani zarówno o składzie produktu jak również o zawartym w nich procencie realizacji RWS.
Poznaj pełną ofertę suplementów diety Idunna, Odkryj naturalne piękno i zadbaj o urodę od wewnątrz!
Powyższy artykuł nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem suplementacji wskazany jest kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Suplementy nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia. Celem suplementów jest uzupełnianie ewentualnych niedoborów w diecie. Nie należy stosować w przypadku uczulenia na jakikolwiek ze składników. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych natychmiast należy przerwać stosowanie produktu.